.tp-caption.medium_grey,.medium_grey{color:#fff;font-weight:700;font-size:20px;line-height:20px;font-family:Arial;border-width:0px;border-style:none;background-color:#888;position:absolute;text-shadow:0px 2px 5px rgba(0,0,0,0.5);white-space:nowrap}

ФУТБОЛНИ ПРОГНОЗИ

ПЪРВЕНСТВА И КУПИ

ТУРНИРИ И ЛИГИ

Какво се случи в 22-ия кръг на Английската Висша Лига?

Светците победиха Лестър насред Кинг Пауър Стейдиъм. Манчестър Юнайтед вкараха четири пъти “канарчетата в кафеза”. Евертън зарадва Анчелоти с победа у дома. А в дербито от кръга Ливърпул би по шампионски Тотнъм.

22-ия кръг във Висшата лига имаше и своя главен герой – Видеоаситсент рефера. Първият мач от програмата започна в петък вечер между Шефилд Юнайтед и Уест Хям. Остриетата постигнаха успех с гол в 53 минута на Оливър Макбърн. Попадението дойде след сериозна грешка от страна на вратаря на чуковете Дейвид Мартин и трите точки отидоха в Йоркшир. В самия край на срещата Робърт Снодграс вкара топката в мрежата, но голът беше отменен след намесата на ВАР.

В лондонското дерби Кристъл Палас и Арсенал поделиха по точка. Двубоят между тях приключи при резултат 1:1. Срещата беше белязана от получения червен картон от нападателя на артилеристите Пер-Емерик Обамеянг, отново след намесата на ВАР. С негово попадение Арсенал излезе напред в резултата още в 12-тата минута на срещата. От края на първото полувреме обаче домакините заиграха доста по-добре и заслужено стигнаха до изравнителен гол в 54 минута и когато всички очакваха да дойде натиска от страна на Арсенал, Обамеянг остави отбора си с човек по-малко. Топчиите имаха своите шансове до края на мача и Габриел Мартинели дори удари греда, и сантиметри само разделиха Арсенал от трите точки.

Челси спечели на Стамфорд бридж срещу  Бърнли с категоричния резултат 3:0. И този мач започна с трудно решение за арбитъра и още в 19 минута съдията отмени попадение на гостите. След това поставена под натиск защита на Бърнли допусна три гола във врата си, а в нападение гостите нямаха необходимата острота. С попадения в срещата се отчетоха Жоржиньо, Ейбрахам и Хъдсън-Одой.

Карло Анчелоти изискваше от своите играчи подобаващ отговор след отпадането на Евертън от градския им съперник Ливърпул в турнира ФА Къп. На Гудисън Парк тимът посрещна атрактивно играещия отбор на Брайтън. Още в четвъртата минута домакините имаха претенции за дузпа за нарушение срещу Уолкот, но те не бяха уважени от съдията в срещата Дейвид Кут. В 38 минута Ричарлисон получи топката от Дин и отбеляза за 1:0. Натискът на карамелите продължи и в 78-та минута тимът стигна до втори гол, но той беше отменен след намесата на ВАР, заради игра с ръка на Калвърт-Люлин. В крайна сметка чайките не можаха да намерят път към врата на Пикфорд и Евертън заслужено победи.

Безспорно една от най-големите изненади на кръга се случи на Кинг Пауър Стейдиъм в срещата между Лестър и Саутхямтън. Светците взеха трите точки с обрат от 1:0 до 1:2. Срещата беше белязана от налагането на многократната намеса на ВАР. Две попадения на лисиците бяха отмени заради засади, а решение за дузпа за гостите беше отменено. В крайна сметка Саутхямтън нанесоха едва втората загуба у дома на Лестър до тук през кампанията и заслужено се поздравиха с успех.

Манчестър Юнайтед се посъбуди срещу последния в класирането Норич. Новакът беше без голямата си звезда – Пуки. А мениджърът на тима Даниел Фарке сравни по интересен начин липсата на нападателя си, казвайки, че за Норич без Пуки е равносилно на Барселона без Меси. Двата отбора излезнаха с идентична схема 4-2-3-1, но класата на Юнайтед каза своята дума. Домакините откриха резултата още преди почивката след отлично подаване на Хуан Мата, Маркъс Рашфорд вкара гол  в своя мач номер 200 с фланелката на червените дяволи. През второто полувреме дойдоха два нови бързи гола за домакините. Крайния резултат беше оформен от младока Мейсън Грийнуоод, който влезна от резервната скамейката.

Уувърхямтън и Нюкясъл поделиха по точка в мач с две ранни попадения. До 14-тата минута бяха реализирани и двата гола в срещата, като той завърши при резултат 1:1. Мигел Алмирон намери головите си калеври последно време и е замесен във всичко интересно в атаката на свраките. Неочакван беше голмайсторът за вълците. Дендонкер донесе точката за своя отбор.

Тотнъм посрещна в своя дом лидера във Висшата лига, Ливърпул. Мърсисайдци успяха да увеличат преднината си с нов исторически успех. Отборът на Юрген Клоп е първият спечелил 20 победи в 21 срещи в топ 5 първенства в Европа. Роберто Фирмино отбеляза единственото попадение в срещата в 38 минута, но бразилецът се отличи и с още няколко големи пропуска. Нападението на шпорите проспа почти целия мач, но след 70 минута отборът стигна до възможности за гол пропилени основно от Сон. Според Мауриньо: “От ВАР бяхя отишли да пият чай.” Това каза португалския специалист след края на мача по повод не показания според него червен картон на защитника на Ливърпул Андрю Робъртсън.

Въпреки този момент в мача мърсисайдци показаха шампионски характер и задържаха преднината си.

Битката на дъното между Борнемут и Уотфорд приключи с успех за гостите. Победата на стършелите все повече задълбочи кризата при черешките и столът на Еди Хаул се клати все повече. Уотфорд продължават прогреса си под ръководството на Найджъл Питърсън и не просто спечелиха, ами и категорично надиграха днешния си съперник. Резултатът е показател, три гола във врата на Марк Травърс и суха мрежа за Бен Фостър.

Серхио Агуеро блесна с хеттрик при убедителната победа на Манчестър Сити над Астън Вила. Бирмингамци получиха 6 гола в своята врата, като бяха тотално прегазени от гражданите. В 91 минута тимът на Дийн Смит стигна до почитано попадение и мачът завърши при резултат 1:6. Къде беше тази форма в началото на сезона за Сити? В момента гражданите изглеждат, като отбор с огромно настроение в играта и всичко което опитват в предни позиции се получава с лекота. Фамозно представяне на шампионите в последният мач от кръга.

Част от промените в класирането след 22-ия кръг са свързани с това, че Манчестър Сити изместиха Лестър от втората позиция, а Уотфорд излезнаха от зоната на изпадащите и заеха 17-то място. Нямаме търпение за следваща доза английски футбол!