ФУТБОЛНИ ПРОГНОЗИ

ПЪРВЕНСТВА И КУПИ

БОНУСИ И ПРОМОЦИИ

Юве се издъни, преследвачите го догониха | Анализ 23 кръг в Серия А

Отново бяхме свидетели на изключително любопитен уикенд в най-високото ниво на италианския футбол – страхотни мачове, изпълнени с интрига и напрежение.

Началото на кръга беше дадено в петък вечер с двубоя между Рома и Болоня. Домакините изиграха разочароващ мач и отстъпиха с 2-3 от своите гости. Момчетата на Синиша Михайлович демонстрираха повече хъс и желание за победа и заслужено стигнаха до успеха. Рома инкасира три загуби в последните си четири мача, с което сериозно застрашава класирането си в топ 4. Гостите, от своя страна, се изкачиха до седмата позиция и дори могат да мечтаят за зона Лига Европа.

В съботния ден се изиграха три интригуващи двубоя. В първия от тях Фиорентина игра с Аталанта на Артемио Фраки, като гостите се оказаха по-мотивирания отбор в срещата и успяха да се възползват от грешната стъпка на Рома. Загубата с 1-2 пък прати домакините на 14 позиция в класирането, докато бергамаските дръпнаха с три точки пред вълците в борбата за четвъртото място.

Коравият тим на Верона прие шампиона Ювентус в съботната вечер, като се очакваше бианконерите да успеят да вземат трите точки и да внедрят напрежение в лагерите на преследвачите си, преди техните двубои. Нищо подобно, обаче, не се случи. Роналдо откри резултата в 65 минута и по всичко изглеждаше, че победата отива към Торино, но домакините не смятаха така – първо Борини изравни резултата, а късен гол от дузпа на Джампауло Пацини подари победата на своя тим и прати в екстаз над 30 000 тифози по трибуните, като помогна на Верона да се изкачи до шестата позиция в таблицата.

В неделя се изиграха останалите мачове от кръга.

В 13.30 СПАЛ се изправи срещу Сасуоло и за съжаление загуби с 1-2, с което драстично намали шансовете си за оцеляване. Вярно е, че все още има доста мачове докрая на първенството, но по всичко изглежда, че СПАЛ е отборът с най-малко шансове за спасение. Сасуоло, от своя страна, подобрява представянето си и постепенно се изкачва в класирането.

Бреша също не си помогна в битката за оцеляване и стигна само до 1-1 с Удинезе. Гостите изравниха в добавеното време на срещата, с което попариха амбициите на домакините да се доближат до спасителния бряг. Така отборът на Бреша остана дъното, като единствено СПАЛ е под него в класирането. Гостите пък продължават да доказват, че играта им далеч от дома е плачевна, но все пак за момента мястото им в Серия А през следващия сезон не е застрашено.

За разлика от другите отбори на дъното, Дженоа успя да запише изключително ценен успех над Каляри с 1-0. Домакините показват подобрение в играта си и определено имат най-голям шанс да излязат от опасната зона. Каляри не се представя добре напоследък, но тимът продължава да е в горната половина на таблицата, така че едва ли има недоволни тифози – отборът няма как да изпадне, а все още има и реални шансове за класиране в Лига Европа.

Наполи тъкмо затвърди добрата си форма в последните срещи и всички очакваха лесен успех при домакинството над Лече. Гостите, обаче, не мислиха така и шокираха своите домакини, побеждавайки ги с 3-2 насред Неапол. Планът на Гатузо за тази среща не проработи и Лече определено беше по-добрия отбор на терена. Така гостите запазиха дистанцията до опасната зона, а неаполитанци продължават да тънат в посредственост.

Другия претендент за титлата Лацио записа трудна, но сладка победа с 1-0 при гостуването си на Парма. Домакините играха добре и направиха всичко по силите си да затруднят орлите, но с попадението на Кайседо в 41 минута Лацио успя да отмъкне изключително важните три точки и да се доближи само на една от лидера Ювентус. Тимът на Парма оста в средата на класирането и може да бъде спокоен до края на сезона.

В мегасблъсъка на кръга, топ мача на Европа в този уикенд, Интер посрещна съгражданите си от Милан. Нерадзурите доминират напоследък в Дерби Дела Мадонина и в последните три издания се поздравиха с трите точки. Днес те бяха особено ценни, имайки предвид грешната стъпка на лидера. Милан успя да поведе с два бързи гола в края на първото полувреме и изглеждаше, че ще прекъсне серията на символичните домакини. Това, обаче, е дерби мач и второто полувреме доказа, че такива сблъсъци са абсолютно непредвидими. С четири безответни гола момчетата на Конте обърнаха двубоя и прибавиха безценните три точки към своя актив. Така се изкачиха на върха, заради по-добрата си голова разлика от бианконерите.

Най-големият губещ в този кръг несъмнено е шампиона Ювентус. Отборът на Сари игра зле и заслужено загуби, докато преследвачите бяха безгрешни. В дъното ситуацията за СПАЛ и Бреша се влоши допълнително, като двата тима изглеждат все по вероятни изпадащи.