Започва новото издание на Лигата на Нациите, а в надпреварата има известни промени в сравнение с първото издание на турнира. В новият формат се запазва броя на отборите, който остава 55, но разпределението по Лиги е малко по различно. В Лига A, B и C вече ще има шестнадесет отбора, разпределени в четири групи по четири отбора, а в най-слабата Лига D ще участват седем тима, които ще са в две групи, съответно по четири и три отбора. Съставите са разпределени в Лигите според класирането им в ранглистата на УЕФА и резултатите им от предишното издание на надпреварата. Срещите ще бъдат изиграни през септември, октомври и ноември, като ще бъдат заместители на приятелските срещи, които биха се играли през този период. Победителите в своите групи в Лиги B, C и D ще спечелят промоция в горна Лига, докато последните в Лиги A и В ще се придвижат едно стъпало надолу. Тези в Лига С ще играят плейоф за оцеляване. Финалите на надпреварата ще бъдат през юни 2021 година, като четирите победители в групите от Лига А ще се изправят в полуфинали, мач за третото място и финал, който ще определени победителят в надпреварата. Големият бонус на надпреварата е шансът който ще бъде даден на два от тимовете да се класира за световното първенство през 2022 година. Сега ще разгледаме по-обстойно участниците в Лига С.
В Група 1 са отборите на Азербайджан, Кипър, Люксембург и Черна Гора. Азербайджан бе в същото ниво на надпреварата и през миналото издание на турнира, като завърши на второ място в своята група изоставайки на цели пет точки от победителя Косово. Така косоварите се класираха в Лига В, докато техните опоненти ще се надяват на по-добро класиране в това издание на надпреварата. Отборът на Кипър бе в групата на България, като също се подвизаваше в Лига С. Островитяните останаха трети след Норвегия и нашата страна и успяха да съберат само пет точки в шест мача. Всички в лагера на Кипър се надяват на по-силно представяне през тази кампания. Люксембург бе в Лига D през и се очертава като аутсайдер в сегашната си група. Отборът завърши на второ място, като събра с четири точки по-малко от победителя в групата Беларус. Все пак, заради промените във формата на турнира, Люксембург ще защитава честта си в Лига С през тази година. Последният участник в тази група е съставът на Черна Гора. Черногорци бяха в Лига С и в предишното издание на турнира, като завършиха групата си на трето място след отборите на Сърбия и Румъния.
В Група 2 са съставите на Армения, Естония, Грузия и Северна Македония. Арменците бяха в Група D и завършиха втори след отбора на Северна Македония. Както виждате двата тима ще премерят отново сили, като най-вероятно пак те ще бъдат фаворити за първото място в групата. Естония бе в същата дивизия, но се представи плачевно и спечели само четири точки в шест мача, което остави тима на последното място в групата. За техен късмет, промяната във формата на турнира ги остави в Лига C, като целта им със сигурност ще е да се представят далеч по-достойно. Както вече споменахме, Северна Македония спечели групата си в Лига D и с това заслужи мястото едно стъпало по-нагоре.
В следващата Група 3 са съставите на Гърция, Косово, Молдова и Словения. Тук гърците са отявлен фаворит, а в предното издание на турнира те завършиха трети в своята група, като отново се подвизаваха в Лига С. Сега амбициите са първото място и изкачване на горното стъпало в турнира. Отборът на Косово изненада приятно и спечели групата си без особени проблеми, финиширайки с четиринадесет пункта и цели пет пред втория Азербайджан. Косоварите ще се постараят да се представят достойно и да запазят мястото си в Лига С. третият тим в групата е отборът на Молдова. Те бяха в Лига D и завършиха на трето място в групата си, но както вече се досещате, поради промяната в регламента на турнира, намериха място в Лига С. последният отбор в групата е Словения, като това е съставът, завършил на последното място в групата на България. Словенците събраха само три точки и останаха след Норвегия, нашите национали и Кипър.
В последната група от дивизията се изправят съставите на Албания, Беларус, Казахстан и Литва. Албанците си бяха в Лига С и миналата кампания, като групата им бе от три тима. Те финишираха на последното място след отборите на Шотландия и Израел, като събраха само три точки в четирите си изиграни срещи. Беларусите бяха в Лига D и спечелиха безапелационно своята група с четири точки аванс пред втория Люксембург. Отборът напълно заслужено се изкачи в горното ниво на надпреварата, а амбициите са поне оставане в Лига С. Казахстанците също се подвизаваха в Лига D, но останаха на второ място в своята група, тъй като тя бе спечелена абсолютно безапелационно от Грузия. Победителите събраха цели шестнадесет точки, а вторият Казахстан имаше шест. Все пак това бе достатъчно тимът да се изкачи в Лига С, а сега всички се надяват на достойно представяне. Последният отбор в Лига С е този на Литва. Тимът бе в същата дивизия и в предното издание на турнира и се представи меко казано плачевно. Отборът на Литва не спечели нито една точка в шестте си мача, отбелязвайки само три попадения при шестнадесет допуснати. Всички в лагера на тима искат да забравят за предното издание на турнира и да се представят далеч по-достойно през тази кампания.
Очаква ни великолепна надпревара, а освен топ мачовете в Лиги А и В, Лига С също има своя чар. Отборите, в по-голямата си част, са изключително равностойни и срещите, които предстоят определено не са за изпускане.